Tomáš Trojan

Tomáš Trojan je 18letý závodník v quadcrossu, kterému
se věnuje již 14 let. Tomáš také byl několikrát mistr a vícemistr juniorských
kategorií quad cupů. Ve 13 letech osedlal sportovní čtyřkolku Yamaha YFZ 450,
se kterou v první sezóně dojel v dospělé kategorii na 5. místě.

Od té doby pár sezon uběhlo a nyní jezdí už druhým rokem
mezinárodní MMČR.

Tomášův životopis

Jmenuji se Tomáš Trojan, je mi 18 let a již 14 let se věnuji závodně quadcrossu (závodům na čtyřkolce). Začínal jsem na malé čtyřkolce o objemu 110ccm. Jezdil jsem ze začátku po zahradě a žádné cíle jsem neměl. Když mi byly 4 roky, odjel jsem svůj první závod, kde jsem se umístil na 2. místě. Můj první závod byl právě v Malešově a to bylo to, co odstartovalo mou dlouhou cestu, která mě dovedla až tam, kde jsem nyní.

První 4 roky závodění byly velmi náročné, ale zároveň nejhezčí. Chvíli trvalo, než jsem se naučil všechny základy. Jako každý, jsem se s tím trápil i já, a vše přišlo až po čase, zároveň jsme ale poznali spoustu nových lidí a kamarádů. Spoustu úspěchů jsem posbíral v juniorských kategoriích (Quad Junior A-B).

Několikrát se mi podařilo být mistrem a více-mistrem Amater Racing Cupu a Burianka Cupu.
Při přechodu na silnější stroj 200ccm přišla jedna z největších krizí mojí cesty, která byla ve mně. Závodění začalo být už o tom, že čím víc udělám mimo trať, tím víc se mi vrátí právě na trati. To znamenalo, že jsem musel začít cvičit a už v 8 - 9 letech se připravovat fyzicky. Několikrát jsem tuhle přípravu podcenil a pokaždé co jsem tak učinil, jsem zklamal sám sebe. Díky tomu, že jsem v sobě měl na trati pokaždé bojovného ducha, tak jsem stále dokázal držet krok s nejlepšími jezdci v mé kategorii.

Juniorské roky uběhly hrozně rychle a díky tomu, že jsem už ve 13 letech byl téměř vyježděný, tak jsem si mohl dovolit tentýž rok přestoupit na čtyřkolku o objemu 450ccm. Už ve 13 letech jsem se zúčastnil BattiMX Cupu, kde jsem se mezi dospělými chlapy vše učil. Podařilo se mi dojet na celkové 4. pozici zhruba z 20 jezdců a to jako jediný nezletilý. Další rok jsem se chtěl opět posunout výše a bylo mi už 14. let. Proto jsem se přihlásil do kategorie Quad Profi, tedy do kategorie lepších a zkušenějších jezdců. Ze začátku sezóny jsem zde tápal, ale během sezóny jsem se chytil a začal jsem být konkurenceschopný. Dokázal jsem dojet na celkové 5. pozici také zhruba z 20 jezdců. V roce 2019 tedy, když mi bylo 15 let, jsem konečně okusil Mezinárodní mistrovství ČR. Dojížděl jsem zde zhruba na 12-16. pozici zhruba z 20 jezdců. Závody už byly opravdu hodně náročné, takže jsme na rok 2020 museli pořídit nový stroj.

Bohužel s různými omezeními, které v roce 2020 proběhly, tak sezóna pořádně ani neproběhla, proto se přesunu k roku 2021, který byl pro mě nejúspěšnější. V tomto roce jsem se totiž umístil jako 7. nejlepší jezdec České Republiky zároveň jsem reprezentoval ČR na Mistrovství Evropy, které se jelo v Kramolíně a ani zde jsem se neztratil. Byl samozřejmě velký rozdíl mezi mnou a Evropskou špičkou jezdců, ale i přes to a taky přes technickou smůlu, která se mi v závodě stala, jsem se v jednom ze tří odjetých závodů dokázal umístit na 7. místě.

Nyní v roce 2022 je můj cíl zúčastnit se Německého mistrovství, Českého mistrovství a také Mistrovství Evropy a bezpochyby taky konečně prorazit na podium v závodech Mezinárodního Mistrovství České Republiky.

Sponzoři Tomáše Trojana

© BUFFLER s.r.o. | GDPR | Vytvořil Tomáš Michalčík