Tomáš Trojan

Tomáš Trojan je 19letý student provozní techniky a především srdcem i duší závodník v quadcrossu. Závodění se věnuje již 15 let. Tomáš byl několikrát mistr a vicemistr juniorských kategorií quad cupů. Ve 13 letech osedlal sportovní čtyřkolku Yamaha YFZ 450, se kterou v první sezóně dojel v dospělé kategorii na 5. místě.

V sezóně 2023 pojede druhým rokem Mistrovství Německa a Evropy a současně i čtvrtým rokem MMČR. V letošním roce však díky sponzorům a partnerům již na výrazněji závodně upraveném stroji.

Tomášův životopis

Jmenuji se Tomáš Trojan, narodil jsem se 24. února 2004. Je mi 19 let a již 15 let se věnuji závodně quadcrossu (závodům na čtyřkolkách). Začínal jsem na malé čtyřkolce o objemu 110ccm. Jezdil jsem ze začátku po zahradě a žádné cíle jsem neměl. Ale hodně mě to bavilo. Ve 4 letech jsem odjel svůj první závod, kde jsem se umístil na skvělém 2. místě. Můj první závod byl právě v Malešově a to bylo to, co odstartovalo mou dlouhou cestu, která mě dovedla až tam, kde jsem nyní.

První 4 roky závodění byly velmi náročné, ale zároveň nejhezčí. Chvíli trvalo, než jsem se naučil všechny základy. Jako snad každý, jsem se s tím trápil i já, a vše přišlo až po čase. Za tu dobu jsem poznal spoustu nových lidí a kamarádů. Spoustu úspěchů jsem posbíral v juniorských kategoriích (Quad Junior A-B).

Několikrát se mi podařilo být mistrem a vicemistrem Amater Racing Cupu a Burianka Cupu. Při přechodu na silnější stroj 200ccm přišla jedna z největších krizí mojí cesty, která byla ve mně. Závodění začalo být už o tom, že čím víc udělám mimo trať, tím víc se mi vrátí právě na trati. To znamenalo, že jsem musel začít cvičit a už v 8 - 9 letech se připravovat fyzicky. Několikrát jsem tuhle přípravu podcenil a pokaždé co jsem tak učinil, jsem zklamal sám sebe. Díky tomu, že jsem v sobě měl na trati pokaždé bojovného ducha, tak jsem stále dokázal držet krok s nejlepšími jezdci v mé kategorii.

Juniorské roky uběhly hrozně rychle a díky tomu, že jsem již ve 13 letech byl téměř vyježděný, tak jsem si mohl dovolit tentýž rok přestoupit na čtyřkolku o objemu 450ccm. Už ve 13 letech jsem se zúčastnil BattiMX Cupu, kde jsem se mezi dospělými chlapy vše učil. Podařilo se mi dojet na celkové 5. pozici zhruba z 20 jezdců a to jako jediný nezletilý. Další rok jsem se chtěl opět posunout výše a bylo mi už 14. let. Proto jsem se přihlásil do kategorie Quad Profi, tedy do kategorie lepších a zkušenějších jezdců. Ze začátku jsem zde tápal, ale během sezóny jsem se chytil a začal jsem být konkurenceschopný. Dokázal jsem dojet na celkové 4. pozici také zhruba z 20 jezdců. V roce 2019, to už mi bylo 15 let, jsem konečně okusil Mezinárodní mistrovství ČR. Dojížděl jsem zhruba na 12-16. pozici zhruba z 20 jezdců. Závody už byly opravdu hodně náročné, takže jsme na rok 2020 museli pořídit nový stroj.

Bohužel s různými omezeními v roce 2020, především díky Covidu, sezóna pořádně ani neproběhla. Proto se přesunu k roku 2021, který byl pro mě nejúspěšnější. V tomto roce jsem se totiž umístil jako 7. nejlepší jezdec České Republiky a současně jsem reprezentoval ČR na Mistrovství Evropy, které se jelo v Kramolíně a ani zde jsem se neztratil. Byl samozřejmě velký rozdíl mezi mnou a Evropskou špičkou jezdců, ale i přes to a taky přes smůlu s technickým problémem na stroji, který se mi v závodě stal, jsem se v jednom ze tří odjetých závodů dokázal umístit na krásném 7. místě.

V roce 2022 jsem začal jezdit za nově založený tým BUFFLER RACING. Výrazná podpora ze strany týmu mi dovolila soustředit se více na důležitější věci. 2x jsem se zúčastnil Německého a Evropského mistroství, většiny závodů mistroství ČR a začal jsem výrazněji pomáhat začínajícím závodníkům. Tento rok považuji za opravdový vstup mezi profesionály a musím uznat, že byl zatím fyzicky a psychicky nejnáročnější sezónou. Ihned po ukončení sezóny 2022 jsem se společně s rodinou, přáteli a týmem BUFFLER RACING pustil do příprav pro další rok 2023.

Pro rok 2023 i díky podpoře partnerů týmu BUFFLER RACING mám výrazněji upravený a skvěle připravený stroj. Hodně a stále se věnuji své fyzické přípravě. Mám za cíl zúčastnit se Německého mistrovství, Českého mistrovství a také Mistrovství Evropy a bezpochyby taky konečně prorazit na podium v závodech Mezinárodního Mistrovství České Republiky.